Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura
Nr: 7-8
Miejsce wydania: Paryż
Rok: 1964
dalszych kadr afrykańskiej elity przywódczej. Dla przykładu Ghany wrócimy jeszcze w dalszej części niniejszego artykułu.
Rola elity afrykańskiej

Zadania elity, która po większej części zdobyła wykształcenie na Zachodzie względnie w nielicznych wyższych uczelniach typu euroamerykańskiego w Afryce, nie skończyły się w chwili uzyskania niepodległości politycznej i urzeczywistnienia hasła "Afryka dla Afrykanów". Zarówno w państwach, które uzyskały pełną niepodległość, jak i w tych które nadal pozostają pod władzą mniejszości europejskiej masowy ruch nacjonalistyczny rozwinął się dopiero w ostatnim dziesięcioleciu. Podkreślam tu słowo masowy aby odróżnić ruch nacjonalistycznych mas afrykańskich od ideologii przyjętej przez stosunkowo niewielką grupę wykształconych przywódców.
Z tym rozróżnieniem łączą
dalszych kadr afrykańskiej elity przywódczej. Dla przykładu Ghany wrócimy jeszcze w dalszej części niniejszego artykułu.<br>&lt;page nr=114&gt; &lt;tit&gt;Rola elity afrykańskiej&lt;/&gt;<br><br>Zadania elity, która po większej części zdobyła wykształcenie na Zachodzie względnie w nielicznych wyższych uczelniach typu euroamerykańskiego w Afryce, nie skończyły się w chwili uzyskania niepodległości politycznej i urzeczywistnienia hasła "Afryka dla Afrykanów". Zarówno w państwach, które uzyskały pełną niepodległość, jak i w tych które nadal pozostają pod władzą mniejszości europejskiej masowy ruch nacjonalistyczny rozwinął się dopiero w ostatnim dziesięcioleciu. Podkreślam tu słowo masowy aby odróżnić ruch nacjonalistycznych mas afrykańskich od ideologii przyjętej przez stosunkowo niewielką grupę wykształconych przywódców.<br>Z tym rozróżnieniem łączą
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego