Typ tekstu: Książka
Autor: Seneta Włodzimierz,
Dolatowski Jakub
Tytuł: Dendrologia
Rok wydania: 1997
Rok powstania: 1955
modrzew amerykański. Drzewo do 20 m wys., z krótkimi konarami i dość wąską koroną; kora łuszczy się drobnymi strzępkami. P. cienkie; nalot i zabarwienie - jak u L. kaempferi. Szysz. bardzo małe (1­2 cm dł.), z nielicznymi, błyszczącymi, zagiętymi do środka łuskami.
Wyst. - pn. rejony Ameryki Pn. - ogromny zasięg od Alaski po N. Funlandię; rośnie zwykle na bagnach, często z Picea mariana.
Dekor. - mniejsza wartość dekoracyjna niż innych gatunków - w naszych parkach wyjątkowo rzadko spotykany, wspomniany tu ze względu na odmianę:
- - Pyramidalis Argentea - odm. stożkowata srebrzysta. Odmiana powstała w Warszawie, opisana przez R. Kobendzę. Wyróżnia się długimi, skośnie do góry skierowanymi
modrzew amerykański. Drzewo do 20 m wys., z krótkimi konarami i dość wąską koroną; kora łuszczy się drobnymi strzępkami. P. cienkie; nalot i zabarwienie - jak u &lt;foreign lang="lat"&gt;L. kaempferi&lt;/&gt;. Szysz. bardzo małe (1­2 cm dł.), z nielicznymi, błyszczącymi, zagiętymi do środka łuskami.<br>Wyst. - pn. rejony Ameryki Pn. - ogromny zasięg od Alaski po N. Funlandię; rośnie zwykle na bagnach, często z &lt;foreign lang="lat"&gt;Picea mariana&lt;/&gt;.<br>Dekor. - mniejsza wartość dekoracyjna niż innych gatunków - w naszych parkach wyjątkowo rzadko spotykany, wspomniany tu ze względu na odmianę:<br>- - &lt;tit1&gt;Pyramidalis Argentea&lt;/&gt; - odm. stożkowata srebrzysta. Odmiana powstała w Warszawie, opisana przez R. Kobendzę. Wyróżnia się długimi, skośnie do góry skierowanymi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego