Typ tekstu: Książka
Autor: Król-Fijewska Maria
Tytuł: Stanowczo, łagodnie, bez lęku
Rok: 1996
używa wobec nas sformułowań zaczynających się od ty zawsze... albo ty nigdy... na przykład:

Osoba A:
- Ty nigdy nie przychodzisz na czas!
Albo
Osoba A:
- Zawsze gdy chcę ci coś powiedzieć, boli cię głowa.

Zarówno zgadzając się, jak i przecząc tym uwagom, przyjęlibyśmy fałszywy obraz rzeczywistości, jaki tworzy osoba krytykująca. Asertywna odpowiedź powinna zmierzać do weryfikacji faktów i ustalenia tego, co istotnie może podlegać słusznej krytyce. Na przykład:

Osoba B:
- Istotnie, już drugi raz w tym tygodniu spóźniłam się, ale to nieprawda, że nigdy nie przychodzę na czas. W pozostałe dni przychodziłam punktualnie na nasze spotkania.
Albo:
Osoba B:
- Prawdą jest
używa wobec nas sformułowań zaczynających się od ty zawsze... albo ty nigdy... na przykład:<br><br>Osoba A: <br>- Ty nigdy nie przychodzisz na czas!<br>Albo<br>Osoba A: <br>- Zawsze gdy chcę ci coś powiedzieć, boli cię głowa.<br><br>Zarówno zgadzając się, jak i przecząc tym uwagom, przyjęlibyśmy fałszywy obraz rzeczywistości, jaki tworzy osoba krytykująca. Asertywna odpowiedź powinna zmierzać do weryfikacji faktów i ustalenia tego, co istotnie może podlegać słusznej krytyce. Na przykład:<br><br>Osoba B: <br>- Istotnie, już drugi raz w tym tygodniu spóźniłam się, ale to nieprawda, że nigdy nie przychodzę na czas. W pozostałe dni przychodziłam punktualnie na nasze spotkania.<br>Albo:<br>Osoba B: <br>- Prawdą jest
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego