Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
odsyła ją także w naturę. Gniew Wenery przemienia biedną królewnę w lwicę. Ale jej bieg nabiera w XVII wieku sensu szczególnego - staje się wówczas uniwersalną metaforą ludzkiego życia.
Przypomnijmy w kilku zdaniach mityczną fabułę, wspomagając się przy tym barokowymi Metamorfozami dziada Jana Andrzeja Morsztyna, Waleriana Otwinowskiego, oraz Roksolankami Szymona Zimorowica. "Atalanta, chyżością nóg i prędkością inszych przewyższająca", gdy starało się o nią wielu zalotników, nie chciała wyjść za żadnego, "tylko z takim postanowieniem, aby każdy pierwej z nią się biegiem spierał". Bohaterka ulegnie miłości, jeśli przegra wyścig.

Zalotnicy, podejmując wyzwanie, ryzykują własnym życiem:

Mit uzależnia więc los bohaterki od szybkości. Atalanta
odsyła ją także w naturę. Gniew Wenery przemienia biedną królewnę w lwicę. Ale jej bieg nabiera w XVII wieku sensu szczególnego - staje się wówczas uniwersalną metaforą ludzkiego życia.<br>Przypomnijmy w kilku zdaniach mityczną fabułę, wspomagając się przy tym barokowymi Metamorfozami dziada Jana Andrzeja Morsztyna, Waleriana Otwinowskiego, oraz Roksolankami Szymona Zimorowica. "Atalanta, chyżością nóg i prędkością inszych przewyższająca", gdy starało się o nią wielu zalotników, nie chciała wyjść za żadnego, "tylko z takim postanowieniem, aby każdy pierwej z nią się biegiem spierał". Bohaterka ulegnie miłości, jeśli przegra wyścig.<br>&lt;gap&gt;<br>Zalotnicy, podejmując wyzwanie, ryzykują własnym życiem:<br>&lt;gap&gt;<br>Mit uzależnia więc los bohaterki od szybkości. Atalanta
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego