Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
Rolę ornamentu odgrywa także mit Atalanty w Pałacu Leszczyńskich Samuela Twardowskiego, gdzie zestawiony zostaje z fabułą podobną, Ojnomaosa i Hippodamei:

Podobnie zresztą kojarzy Twardowski owe mity w Nadobnej Paskwalinie. Nabierają tu one jednak nieco innego sensu, ponieważ poemat jest opisem ucieczki przed miłością:

Ale już w Roksolankach Szymona Zimorowica mit Atalanty zostaje uwikłany w bogate konteksty filozoficzne i religijne. "Wiatronoga" Atalanta symbolizuje bowiem z jednej strony próżną ucieczkę przed ziemską, cielesną miłością, której pochwałę głosi Dziewosłąb:
Któż nie wiadom uporu krnąbrnej Atalanty?
- z drugiej zaś "szalony krok lotnej skoczki" - jak pisze Zimorowic - to po prostu metafora ludzkiego życia, które jest wyścigiem
Rolę ornamentu odgrywa także mit Atalanty w Pałacu Leszczyńskich Samuela Twardowskiego, gdzie zestawiony zostaje z fabułą podobną, Ojnomaosa i Hippodamei:<br>&lt;gap&gt;<br>Podobnie zresztą kojarzy Twardowski owe mity w Nadobnej Paskwalinie. Nabierają tu one jednak nieco innego sensu, ponieważ poemat jest opisem ucieczki przed miłością:<br>&lt;gap&gt;<br>Ale już w Roksolankach Szymona Zimorowica mit Atalanty zostaje uwikłany w bogate konteksty filozoficzne i religijne. "Wiatronoga" Atalanta symbolizuje bowiem z jednej strony próżną ucieczkę przed ziemską, cielesną miłością, której pochwałę głosi Dziewosłąb:<br>Któż nie wiadom uporu krnąbrnej Atalanty?<br>- z drugiej zaś "szalony krok lotnej skoczki" - jak pisze Zimorowic - to po prostu metafora ludzkiego życia, które jest wyścigiem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego