Typ tekstu: Książka
Autor: Siwicka Dorota, Bieńczyk Marek, Nawarecki Aleksander
Tytuł: Szybko i szybciej
Rok: 1996
opis z anonimowego polskiego Adona:

Podobną szybkość ma myśl ludzka u Zbigniewa Morsztyna:

Życie jako nieustanna ucieczka od pokus, obłędny wyścig do nieznanej mety (zbawienia? potępienia? nicości?), prowokuje skojarzenia mitologiczne. Chodzi tu przede wszystkim o trzy Owidiuszowe mity ucieczki: lekkomyślnego podglądacza - Akteona, pięknego Apollina i nimfy Dafne oraz śmiertelnej biegaczki Atalanty.
Powieść o Akteonie polskiego baroku ma oczywisty podtekst moralistyczny. Psy cielesnych pokus ścigają nieszczęsnego młodzieńca w wierszu Kaspra Miaskowskiego:

Ale ucieczka od ciała - o czym wiedział już Sęp ("I nie miłować ciężko, i miłować nędzna pociecha") - jest daremna. Zmysły chcą przecież tego, co jest im bliskie, znajome, cielesne:

Mit Dafne
opis z anonimowego polskiego Adona:<br>&lt;gap&gt;<br>Podobną szybkość ma myśl ludzka u Zbigniewa Morsztyna:<br>&lt;gap&gt;<br>Życie jako nieustanna ucieczka od pokus, obłędny wyścig do nieznanej mety (zbawienia? potępienia? nicości?), prowokuje skojarzenia mitologiczne. Chodzi tu przede wszystkim o trzy Owidiuszowe mity ucieczki: lekkomyślnego podglądacza - Akteona, pięknego Apollina i nimfy Dafne oraz śmiertelnej biegaczki Atalanty.<br>Powieść o Akteonie polskiego baroku ma oczywisty podtekst moralistyczny. Psy cielesnych pokus ścigają nieszczęsnego młodzieńca w wierszu Kaspra Miaskowskiego:<br>&lt;gap&gt;<br>Ale ucieczka od ciała - o czym wiedział już Sęp ("I nie miłować ciężko, i miłować nędzna pociecha") - jest daremna. Zmysły chcą przecież tego, co jest im bliskie, znajome, cielesne:<br>&lt;gap&gt;<br>Mit Dafne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego