Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Poznaj swój kraj
Nr: 10
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1993
i ideologicznemu skostnienia średniowiecza, akcentował sprawy doczesne, zwiastował nowy prąd w sztuce - renesans - na długo przed jego nadejściem na ziemie polskie.
"Złoty wiek" polskiej literatury przynosi nam wspomnienie o Odrze u poety i kronikarza Joachima Bielskiego (syna Marcina Bielskiego), który w napisanej na nutę ludową Starej pieśni o bitwie pod Byczyną wiąże imię zwycięskiego hetmana Jana Zamoyskiego z tą rzeką. przypomnijmy, że pieśń Joachima Bielskiego opiewa słynną bitwę pod Byczyną na Śląsku, gdzie w dniu 24 stycznia 1588 r. hetman Jan Zamoyski pobił wojska niemieckie arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do korony polskiej, jego samego zabierając do niewoli.
Wiersz ma wyraźnie cechy
i ideologicznemu skostnienia średniowiecza, akcentował sprawy doczesne, zwiastował nowy prąd w sztuce - renesans - na długo przed jego nadejściem na ziemie polskie&lt;/&gt;.<br>"Złoty wiek" polskiej literatury przynosi nam wspomnienie o Odrze u poety i kronikarza Joachima Bielskiego (syna Marcina Bielskiego), który w napisanej na nutę ludową &lt;tit&gt;Starej pieśni o bitwie pod Byczyną&lt;/&gt; wiąże imię zwycięskiego hetmana Jana Zamoyskiego z tą rzeką. przypomnijmy, że pieśń Joachima Bielskiego opiewa słynną bitwę pod Byczyną na Śląsku, gdzie w dniu 24 stycznia 1588 r. hetman Jan Zamoyski pobił wojska niemieckie arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendenta do korony polskiej, jego samego zabierając do niewoli. &lt;gap&gt; <br>Wiersz ma wyraźnie cechy
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego