Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 37
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
tym obszarze leżą m.in. Rabka, Jordanów, Bystra i Maków). Tereny położone bliżej Myślenic, a więc duża partia zachodniej części Beskidu Średniego (z Łętownią) posiadają już ludność inną, choć także góralską, mianowicie Kliszczaków.
Nazwom niektórych beskidzkich stacji kolejowych PKP przydawało się w przeszłości - bez merytorycznego uzasadnienia - przymiotnik "podhalański" (Maków Podhalański, Bystra Podhalańska, Rokiciny Podhalańskie), z czego jednak - tak naprawdę - nie wynikała i nie wynika żadna ich "podhalańskość". Zresztą PKP też się w tym na pewnym etapie połapały i stację Sucha kilkadziesiąt lat temu "ochrzciły" mianem "Beskidzkiej", a więc poprawnie i logicznie.
Podsumowując przytoczone rozważania, radzę ukrócić nieco "podhalańskie imperialistyczne zakusy terytorialne
tym obszarze leżą m.in. Rabka, Jordanów, Bystra i Maków). Tereny położone bliżej Myślenic, a więc duża partia zachodniej części Beskidu Średniego (z Łętownią) posiadają już ludność inną, choć także góralską, mianowicie Kliszczaków.<br>Nazwom niektórych beskidzkich stacji kolejowych PKP przydawało się w przeszłości - bez merytorycznego uzasadnienia - przymiotnik "podhalański" (Maków Podhalański, Bystra Podhalańska, Rokiciny Podhalańskie), z czego jednak - tak naprawdę - nie wynikała i nie wynika żadna ich &lt;orig&gt;"podhalańskość"&lt;/&gt;. Zresztą PKP też się w tym na pewnym etapie połapały i stację Sucha kilkadziesiąt lat temu "ochrzciły" mianem "Beskidzkiej", a więc poprawnie i logicznie.<br>Podsumowując przytoczone rozważania, radzę ukrócić nieco "podhalańskie imperialistyczne zakusy terytorialne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego