Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2895
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
postępowano podobnie. Dopiero w latach 60. rząd niemiecki porozumiał się z państwami zachodnimi, gdzie założono ponad 150 cmentarzy.
W krajach bloku radzieckiego takie porozumienie było niemożliwe. Ze szczątkami zwyciężonych postępowano bezwzględnie. Problem dotyczył nie tylko grobów wojskowych. Na ziemiach odzyskanych władze walczyły z istniejącymi cmentarzami cywilnymi pozostałymi po wypędzonych Niemcach. Dewastowano niemieckie nekropolie, administracja często wydawała decyzje o lokalizacji budów właśnie na cmentarzach. Jeśli nawet groby zostawiano w spokoju, zdarzało się, że specjalne ekipy polonizacyjne skuwały z nagrobków niemieckie napisy.
O działalność takich ekip pamięta poseł Mniejszości Niemieckiej Heinrich Kroll:
- Chodzili również po domach, pamiętam z dzieciństwa, jak musieliśmy zacierać litery
postępowano podobnie. Dopiero w latach 60. rząd niemiecki porozumiał się z państwami zachodnimi, gdzie założono ponad 150 cmentarzy.<br>W krajach bloku radzieckiego takie porozumienie było niemożliwe. Ze szczątkami zwyciężonych postępowano bezwzględnie. Problem dotyczył nie tylko grobów wojskowych. Na ziemiach odzyskanych władze walczyły z istniejącymi cmentarzami cywilnymi pozostałymi po wypędzonych Niemcach. Dewastowano niemieckie nekropolie, administracja często wydawała decyzje o lokalizacji budów właśnie na cmentarzach. Jeśli nawet groby zostawiano w spokoju, zdarzało się, że specjalne ekipy polonizacyjne skuwały z nagrobków niemieckie napisy.<br>O działalność takich ekip pamięta &lt;name type="person"&gt;poseł Mniejszości Niemieckiej Heinrich Kroll&lt;/&gt;: <br>- &lt;q&gt;Chodzili również po domach, pamiętam z dzieciństwa, jak musieliśmy zacierać litery
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego