Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
Bobinie, Nagłowicach, Okszy, Rejowcu i gdzie indziej, a na ich miejsce zakłada zbory wyznania kalwińskiego. Równocześnie pisze swe najbardziej zdecydowane i zaangażowane w polemikę wyznaniową dzieło, a mianowicie: Apocalypsis, to jest Dziwna sprawa skrytych tajemnic Pańskich (Kraków 1565).
Apokalipsa (gr. apokálypsis - odkrycie, objawienie) to nazwa księgi napisanej przez św. Jana Ewangelistę na wyspie Patmos, gdzie zesłano go za czasów cesarza Domicjana. Fantastyka i niejednoznaczna symbolika tej księgi przez wieki inspirowała literaturę i sztukę (por. rozdz. VI). W piśmiennictwie reformacyjnym topika apokaliptyczna służyła bezpośrednim celom polemicznym.
Apocalypsis Rejowa jest jakby dalszym ciągiem i rozwinięciem Postylli. W kwestiach dogmatycznych poszedł nasz pisarz za
Bobinie, Nagłowicach, Okszy, Rejowcu i gdzie indziej, a na ich miejsce zakłada zbory wyznania kalwińskiego. Równocześnie pisze swe najbardziej zdecydowane i zaangażowane w polemikę wyznaniową dzieło, a mianowicie: Apocalypsis, to jest Dziwna sprawa skrytych tajemnic Pańskich (Kraków 1565).<br>Apokalipsa (gr. apokálypsis - odkrycie, objawienie) to nazwa księgi napisanej przez św. Jana Ewangelistę na wyspie Patmos, gdzie zesłano go za czasów cesarza Domicjana. Fantastyka i niejednoznaczna symbolika tej księgi przez wieki inspirowała literaturę i sztukę (por. rozdz. VI). W piśmiennictwie reformacyjnym topika apokaliptyczna służyła bezpośrednim celom polemicznym.<br>Apocalypsis Rejowa jest jakby dalszym ciągiem i rozwinięciem Postylli. W kwestiach dogmatycznych poszedł nasz pisarz za
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego