Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Płomyk
Nr: 11
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1953
kraterami, górami i dolinami. Przedmioty, oglądane przez teleskop Galileusza były nieostre i otoczone barwnymi obwódkami. Jedynym znanym wówczas sposobem uniknięcia tych wad było zwiększanie długości przyrządu. Powstawały wskutek tego w XVII wieku teleskopy olbrzymy o długości kilkudziesięciu metrów. Najlepszy w tych czasach teleskop długości 49 metrów był dziełem wspomnianego już Heweliusza, nadwornego astronoma króla Jana Sobieskiego.
W końcu XVII wiew Izaak Newton zbudował pierwszy teleskop zwierciadlany, w którym główna soczewka zastąpiona była przez wklęsłe zwierciadło. Taki teleskop dawał lepsze wyniki niż przyrząd Heweliusza, pomimo że był znacznie od niego krótszy.
Żmudna i długa droga prowadziła od "astrolabium" Kopernika do wspaniałych, precyzyjnych
kraterami, górami i dolinami. Przedmioty, oglądane przez teleskop Galileusza były nieostre i otoczone barwnymi obwódkami. Jedynym znanym wówczas sposobem uniknięcia tych wad było zwiększanie długości przyrządu. Powstawały wskutek tego w XVII wieku teleskopy olbrzymy o długości kilkudziesięciu metrów. Najlepszy w tych czasach teleskop długości &lt;page nr=346&gt; 49 metrów był dziełem wspomnianego już Heweliusza, nadwornego astronoma króla Jana Sobieskiego. <br>W końcu XVII wiew Izaak Newton zbudował pierwszy teleskop zwierciadlany, w którym główna soczewka zastąpiona była przez wklęsłe zwierciadło. Taki teleskop dawał lepsze wyniki niż przyrząd Heweliusza, pomimo że był znacznie od niego krótszy. <br>Żmudna i długa droga prowadziła od "astrolabium" Kopernika do wspaniałych, precyzyjnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego