Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
własność królewską i były siedzibą starosty. Na pocz. XIVw. znajdował się tutaj zamek, dwa kościoły i szkoła. W 1331 miasto i zamek spalili Krzyżacy. W XVw. Pobiedziska należały do zamożniejszych miast w Wielkopolsce. Czterokrotnie gościł tu Władysław Jagiełło. W okresie zaborów Pobiedziska wraz z okolicami stanowiły żywy ośrodek polskości.
Maksymilian Jackowski, dziedzic sąsiednich Pomarzanowic, zorganizował tu w 1873 Kółko Rolnicze. W powstaniu wielkopolskim 1918-19 mieszkańcy Pobiedzisk i okolic wystawili 4 kompanie w sile 800 ludzi.

Pobiedziska mają zabudowę charakterystyczną dla małych miasteczek wielkopolskich, pochodzącą głównie z końca XIX i pocz. XXw.
Pośrodku miasta znajduje się stosunkowo duży Rynek. Na Rynku
własność królewską i były siedzibą starosty. Na pocz. XIVw. znajdował się tutaj zamek, dwa kościoły i szkoła. W 1331 miasto i zamek spalili Krzyżacy. W XVw. Pobiedziska należały do zamożniejszych miast w Wielkopolsce. Czterokrotnie gościł tu Władysław Jagiełło. W okresie zaborów Pobiedziska wraz z okolicami stanowiły żywy ośrodek polskości.<br>Maksymilian Jackowski, dziedzic sąsiednich Pomarzanowic, zorganizował tu w 1873 Kółko Rolnicze. W powstaniu wielkopolskim 1918-19 mieszkańcy Pobiedzisk i okolic wystawili 4 kompanie w sile 800 ludzi.<br><br>Pobiedziska mają zabudowę charakterystyczną dla małych miasteczek wielkopolskich, pochodzącą głównie z końca XIX i pocz. XXw.<br>Pośrodku miasta znajduje się stosunkowo duży Rynek. Na Rynku
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego