Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Tygodnik Podhalański
Nr: 46
Miejsce wydania: Zakopane
Rok: 1999
strzelniczego prochu, ale ciągle brakowało iskry, żeby ją zapalić - mówił Władysław Tokarz o atmosferze wśród chicagowskich górali w latach 20. naszego wieku. - Iskra ta padła w 1927 roku, kiedy w pismach chicagowskich ukazała się fotografia górala w kompletnym stroju - ona zelektryzowała miejscowych górali. Człowiekiem, który poruszył masy góralskie, był Stefan Jarosz - przypomniał prelegent.
Po początkowych konfliktach i rozłamach, od 1929 roku Związek Podhalan w Ameryce zaczął formalnie istnieć. Koło nr 1 nosiło imię Jana Sabały. Dziś najmłodsze koło "Ochotnica" nosi nr 72.

Generał Galica na cokole

Górale przez te 70 lat stawali się coraz bardziej widoczni, nie tylko w środowiskach polonijnych
strzelniczego prochu, ale ciągle brakowało iskry, żeby ją zapalić - mówił Władysław Tokarz o atmosferze wśród chicagowskich górali w latach 20. naszego wieku. - Iskra ta padła w 1927 roku, kiedy w pismach chicagowskich ukazała się fotografia górala w kompletnym stroju - ona zelektryzowała miejscowych górali. Człowiekiem, który poruszył masy góralskie, był Stefan Jarosz - przypomniał prelegent.<br>Po początkowych konfliktach i rozłamach, od 1929 roku Związek Podhalan w Ameryce zaczął formalnie istnieć. Koło nr 1 nosiło imię Jana Sabały. Dziś najmłodsze koło "Ochotnica" nosi nr 72.<br><br>&lt;tit&gt;Generał Galica na cokole&lt;/&gt;<br><br>Górale przez te 70 lat stawali się coraz bardziej widoczni, nie tylko w środowiskach polonijnych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego