Typ tekstu: Książka
Autor: Ziomek Jerzy
Tytuł: Renesans
Rok wydania: 1995
Rok powstania: 1973
sie dzieje w świeckiej krotofili.
"Komedia" czy "krotofila" nie muszą oznaczać komedii czy krotochwili jako odmiany sztuki teatralnej. Krotochwila znaczy w XVI w.: zabawa, widowisko, uciecha, rozrywka. U Bielskiego spotykamy wyrażenie "krotochwile sprawiane" (na królewskim zamku). W tym sensie "sprawiana krotochwila" może być rozumiana jako spektakl oraz jako organizowana zabawa.
Krotochwila Rejowa jest "świecka", co znaczy: światowa. Rej mówi tu, że "cnota z niecnotą wojuje" - taki to bowiem jest sens kolei ludzkiego życia na tym świecie, życia, w którym jednak niezłomność i wytrwałość zostają wynagrodzone.
Bohaterem utworu Reja jest Józef-patriarcha, postać ze Starego Testamentu, z Księgi Rodzaju, z rozdziałów od
sie dzieje w świeckiej krotofili.<br>"Komedia" czy "krotofila" nie muszą oznaczać komedii czy krotochwili jako odmiany sztuki teatralnej. Krotochwila znaczy w XVI w.: zabawa, widowisko, uciecha, rozrywka. U Bielskiego spotykamy wyrażenie "krotochwile sprawiane" (na królewskim zamku). W tym sensie "sprawiana krotochwila" może być rozumiana jako spektakl oraz jako organizowana zabawa.<br>Krotochwila Rejowa jest "świecka", co znaczy: światowa. Rej mówi tu, że "cnota z niecnotą wojuje" - taki to bowiem jest sens kolei ludzkiego życia na tym świecie, życia, w którym jednak niezłomność i wytrwałość zostają wynagrodzone.<br>Bohaterem utworu Reja jest Józef-patriarcha, postać ze Starego Testamentu, z Księgi Rodzaju, z rozdziałów od
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego