Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Rzeczpospolita
Nr: 11.05
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
suwerennej postjugosłowiańskiej Macedonii, Grecja odmawia jej prawa do używania tej starożytnej nazwy. Uważa, że należy ona do spuścizny helleńskiej, z którą Słowianie nie mają nic wspólnego. Poza tym nazwa, zdaniem Aten, mogłaby stanowić pretekst do wysunięcia przez Skopje roszczeń do greckiej prowincji Macedonia. Dlatego Grecy dołożyli starań, by świat uznał Macedonię pod neutralną nazwą FYROM.
Tylko kilka krajów, między innymi Turcja, Rosja i Chiny, wybrało "Republikę Macedonii". Rozmowy na temat ostatecznej nazwy, które Grecja i Macedonia prowadzą od dziewięciu lat, jak dotąd nic nie dały, ale ostatnio oba kraje nastawiały się na wznowienie dialogu.
Unia Europejska decyzją USA była równie zaskoczona
suwerennej &lt;orig&gt;postjugosłowiańskiej&lt;/&gt; &lt;name type="place"&gt;Macedonii&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Grecja&lt;/&gt; odmawia jej prawa do używania tej starożytnej nazwy. Uważa, że należy ona do spuścizny helleńskiej, z którą Słowianie nie mają nic wspólnego. Poza tym nazwa, zdaniem &lt;name type="place"&gt;Aten&lt;/&gt;, mogłaby stanowić pretekst do wysunięcia przez &lt;name type="place"&gt;Skopje&lt;/&gt; roszczeń do greckiej prowincji &lt;name type="place"&gt;Macedonia&lt;/&gt;. Dlatego Grecy dołożyli starań, by świat uznał &lt;name type="place"&gt;Macedonię&lt;/&gt; pod neutralną nazwą &lt;name type="place"&gt;FYROM&lt;/&gt;.<br>Tylko kilka krajów, między innymi &lt;name type="place"&gt;Turcja&lt;/&gt;, &lt;name type="place"&gt;Rosja&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Chiny&lt;/&gt;, wybrało &lt;name type="place"&gt;"Republikę Macedonii"&lt;/&gt;. Rozmowy na temat ostatecznej nazwy, które &lt;name type="place"&gt;Grecja&lt;/&gt; i &lt;name type="place"&gt;Macedonia&lt;/&gt; prowadzą od dziewięciu lat, jak dotąd nic nie dały, ale ostatnio oba kraje nastawiały się na wznowienie dialogu.<br>&lt;name type="org"&gt;Unia Europejska&lt;/&gt; decyzją &lt;name type="place"&gt;USA&lt;/&gt; była równie zaskoczona
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!