Typ tekstu: Książka
Autor: Łęcki Włodzimierz
Tytuł: Wielkopolska
Rok: 1997
1806 przez trzy tygodnie mieszkał tu Napoleon. W okresie Księstwa Poznańskiego siedziba namiestnika księcia Antoniego Radziwiłła. W 1829 dwukrotnie koncertował tu Fryderyk Chopin.
Naprzeciw wyjścia z dziedzińca, przy ul. Klasztornej, dom probostwa farnego, gotycki z końca XVw., przebudowany w XVIIIw. Na jego narożniku, na wysokości I piętra, gotycka kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z ok. 1500.
Ul. Gołębia 1 - d. szkoła jezuicka, z wewnętrznym dziedzińcem arkadowym, zbudowana po 1700, zniszczona 1945, obecnie szkoła baletowa.
Kościół farny (pojezuicki), trzynawowa bazylika z transeptem, jeden z najbardziej monumentalnych barokowych kościołów w kraju. Zbudowany 1651-1732. Architekci: Tomasz Poncino, Jan Catenazzi i Pompeo Ferrari.
Pracami
1806 przez trzy tygodnie mieszkał tu Napoleon. W okresie Księstwa Poznańskiego siedziba namiestnika księcia Antoniego Radziwiłła. W 1829 dwukrotnie koncertował tu Fryderyk Chopin.<br>Naprzeciw wyjścia z dziedzińca, przy ul. Klasztornej, dom probostwa farnego, gotycki z końca XVw., przebudowany w XVIIIw. Na jego narożniku, na wysokości I piętra, gotycka kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z ok. 1500.<br>Ul. Gołębia 1 - d. szkoła jezuicka, z wewnętrznym dziedzińcem arkadowym, zbudowana po 1700, zniszczona 1945, obecnie szkoła baletowa.<br>Kościół farny (pojezuicki), trzynawowa bazylika z transeptem, jeden z najbardziej monumentalnych barokowych kościołów w kraju. Zbudowany 1651-1732. Architekci: Tomasz Poncino, Jan Catenazzi i Pompeo Ferrari.<br>Pracami
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego