Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
to mięsna, silna, ale nie za tłusta. Spójrzmy na archeologiczne wykopaliska. Czy. nie takie same kryteria wyznaczały kanon kobiecej urody? Rozłożyste biodra, silna budowa Wenus z Willendorf wiązała się z wymogami życia, troską o potomstwo.
Użyteczność poprzedza sąd estetyczny. Podobnie piękno obrazu nie jest oderwane od wartości przedstawienia. "Wyższość" obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nad lokalnym wizerunkiem wynika z kultu, jakim jest on otaczany na Jasnej Górze, świętym miejscu Polski. Podobnie Ostrobramska w Wilnie, zdają się zapewniać więcej łask i dobrodziejstw ni. obraz z wiejskiego kościółka. Stąd potrzeba pielgrzymek.
W ocenie rzeźb, obrazów, miejsc kultu dostrzec można pozostałości dawnych wierzeń, związanych z magią
to mięsna, silna, ale nie za tłusta. Spójrzmy na archeologiczne wykopaliska. Czy. nie takie same kryteria wyznaczały kanon kobiecej urody? Rozłożyste biodra, silna budowa Wenus z Willendorf wiązała się z wymogami życia, troską o potomstwo. <br>Użyteczność poprzedza sąd estetyczny. Podobnie piękno obrazu nie jest oderwane od wartości przedstawienia. "Wyższość" obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej nad lokalnym wizerunkiem wynika z kultu, jakim jest on otaczany na Jasnej Górze, świętym miejscu Polski. Podobnie Ostrobramska w Wilnie, zdają się zapewniać więcej łask i dobrodziejstw ni. obraz z wiejskiego kościółka. Stąd potrzeba pielgrzymek. <br>W ocenie rzeźb, obrazów, miejsc kultu dostrzec można pozostałości dawnych wierzeń, związanych z magią
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego