Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Studia Socjologiczne
Nr: 4
Miejsce wydania: Warocław
Rok: 1976
jednej z płaszczyzn identyfikacji społeczno-kulturowej wyraźnie zmalało w ostatnich dziesięcioleciach. Natomiast niezatarte jeszcze różnice kulturowe i społeczne między grupami etnicznymi nabrały ponownie znaczenia, stały się znów postrzegane, są podstawą identyfikacji i odrębności.
Teorie Melting Pot okazały się fałszywe jako koncepcje teoretyczne i mało skuteczne jako program polityczny i społeczny. Mniejszościowe grupy etniczne, mimo znacznego stopnia asymilacji, zachowały swe kulturowe odrębności, ponieważ były zmuszane przez większość do pozostania się bardzo określonym, na ogół niskim szczeblu drabiny społecznej. Brak możliwości wchodzenia w strukturę społeczeństwa globalnego powstrzymał zarówno asymilację, jak i "mieszanie się".
Teorie pluralizmu kulturowego. Teorie ujmujące relacje między grupami etnicznymi w
jednej z płaszczyzn identyfikacji społeczno-kulturowej wyraźnie zmalało w ostatnich dziesięcioleciach. Natomiast niezatarte jeszcze różnice kulturowe i społeczne między grupami etnicznymi nabrały ponownie znaczenia, stały się znów postrzegane, są podstawą identyfikacji i odrębności.<br>Teorie &lt;hi rend="italic"&gt;Melting Pot&lt;/hi&gt; okazały się fałszywe jako koncepcje teoretyczne i mało skuteczne jako program polityczny i społeczny. Mniejszościowe grupy etniczne, mimo znacznego stopnia asymilacji, zachowały swe kulturowe odrębności, ponieważ były zmuszane przez większość do pozostania się bardzo określonym, na ogół niskim szczeblu drabiny społecznej. &lt;page nr=128&gt; Brak możliwości wchodzenia w strukturę społeczeństwa globalnego powstrzymał zarówno asymilację, jak i "mieszanie się".<br>Teorie pluralizmu kulturowego. Teorie ujmujące relacje między grupami etnicznymi w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego