Typ tekstu: Książka
Autor: Malik Krystyna Raciborska Maria
Tytuł: Przewodnik po Polsce - cz. 1
Rok: 1997
XVIII w. Na pn. zach. od rynku kościół paraf. XVI w. odbud. po zniszczeniach ostatniej wojny, o charakterze halowym. Wnętrze XVII i XVIII w., kaplica z nagrobkami burmistrza W. Linka i jego żony w śląskim stroju patrycjuszowskim XVIII w. Między kościołem a starym cmentarzem fragmenty murów obronnych.
Przy ul. Szerokiej, Murarskiej i Dworcowej, Dolnym Przedmieściu i Bramkowej zabytkowe domy. Na starym cmentarzu grób J. Gajdy (1827-1911), bojownika o polskość Śląska, oraz krzyż pokutny z XIV w. W pobliżu Żor nowoczesne kopalnie węgla "Świerklany'' i "Suszec''.
Na pn. wsch. w niewielkiej odległości pasmo lasów pszczyńskich. Punkt wyjścia wycieczek do Pszczyny (20km
XVIII w. Na pn. zach. od rynku kościół paraf. XVI w. odbud. po zniszczeniach ostatniej wojny, o charakterze halowym. Wnętrze XVII i XVIII w., kaplica z nagrobkami burmistrza W. Linka i jego żony w śląskim stroju patrycjuszowskim XVIII w. Między kościołem a starym cmentarzem fragmenty murów obronnych. <br>Przy ul. Szerokiej, Murarskiej i Dworcowej, Dolnym Przedmieściu i Bramkowej zabytkowe domy. Na starym cmentarzu grób J. Gajdy (1827-1911), bojownika o polskość Śląska, oraz krzyż pokutny z XIV w. W pobliżu Żor nowoczesne kopalnie węgla "Świerklany'' i "Suszec''. <br>Na pn. wsch. w niewielkiej odległości pasmo lasów pszczyńskich. Punkt wyjścia wycieczek do Pszczyny (20km
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego