Typ tekstu: Książka
Autor: Pietrzak Bogusław, Polański Zbigniew
Tytuł: System finansowy w Polsce
Rok: 1997
rocznym. Ponadto przesłanką tworzenia funduszy celowych może być chęć uzależnienia wydatków od dochodów i chęć pozyskania dodatkowych środków (poza dotacją z budżetu centralnego) na realizację pewnych zadań z wpłat dokonywanych przez różne podmioty, np. organizacje społeczne, przedsiębiorstwa i ludność. Dotacja budżetowa może być podstawowym lub uzupełniającym źródłem zasilania funduszy celowych.
Nadmierne rozbudowanie funduszy celowych może doprowadzić do utraty kontroli nad wydatkami publicznymi i utrudnić ich racjonalizację. Dlatego w roku 1990 zniesiono większość funduszy celowych, w tym wszystkie działające na szczeblu gminy. W ustawie budżetowej na 1996 r. wymienia się następujące fundusze celowe:
- Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,
- Fundusz Alimentacyjny,
- Państwowy Fundusz Kombatantów,
- Fundusz
rocznym. Ponadto przesłanką tworzenia funduszy celowych może być chęć uzależnienia wydatków od dochodów i chęć pozyskania dodatkowych środków (poza dotacją z budżetu centralnego) na realizację pewnych zadań z wpłat dokonywanych przez różne podmioty, np. organizacje społeczne, przedsiębiorstwa i ludność. Dotacja budżetowa może być podstawowym lub uzupełniającym źródłem zasilania funduszy celowych.<br>Nadmierne rozbudowanie funduszy celowych może doprowadzić do utraty kontroli nad wydatkami publicznymi i utrudnić ich racjonalizację. Dlatego w roku 1990 zniesiono większość funduszy celowych, w tym wszystkie działające na szczeblu gminy. W ustawie budżetowej na 1996 r. wymienia się następujące fundusze celowe:<br>- Fundusz Ubezpieczeń Społecznych,<br>- Fundusz Alimentacyjny,<br>- Państwowy Fundusz Kombatantów,<br>- Fundusz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego