Typ tekstu: Książka
Autor: Zarzycki Jan
Kuryszko Jan
Tytuł: Anatomia mikroskopowa zwierząt i człowieka
Rok: 1995
chłonne. Światło odcinków wydzielniczych coraz bardziej maleje, ich miejsce zajmują zaś nieregularne skupienia komórek, które w końcu zanikają. Ostatecznie zachowują się tylko rozgałęzione przewody wyprowadzające. Zmianom dotyczącym tkanki gruczołowej towarzyszy rozrost tkanki łącznej śródmiąższowej. Proces uwsteczniania gruczołu rozpoczyna się na obwodzie narządu i stopniowo posuwa się w kierunku jego wnętrza.
Nerwy wnikające do gruczołu mlekowego wytwarzają sploty w tkance łącznej międzypłacikowej. Wychodzące z nich włókna nerwowe unerwiają ściany naczyń krwionośnych oraz wnikają między komórki odcinków wydzielniczych, wytwarzając zakończenia nerwowe gruczołowe. Poza tym w gruczole mlekowym występują zakończenia nerwowe czuciowe wolne i otorbione, w postaci kolbek końcowych i ciałek blaszkowatych.
Wydzielanie gruczołu
chłonne. Światło odcinków wydzielniczych coraz bardziej maleje, ich miejsce zajmują zaś nieregularne skupienia komórek, które w końcu zanikają. Ostatecznie zachowują się tylko rozgałęzione przewody wyprowadzające. Zmianom dotyczącym tkanki gruczołowej towarzyszy rozrost tkanki łącznej śródmiąższowej. Proces uwsteczniania gruczołu rozpoczyna się na obwodzie narządu i stopniowo posuwa się w kierunku jego wnętrza.<br>Nerwy wnikające do gruczołu mlekowego wytwarzają sploty w tkance łącznej międzypłacikowej. Wychodzące z nich włókna nerwowe unerwiają ściany naczyń krwionośnych oraz wnikają między komórki odcinków wydzielniczych, wytwarzając zakończenia nerwowe gruczołowe. Poza tym w gruczole mlekowym występują zakończenia nerwowe czuciowe wolne i otorbione, w postaci kolbek końcowych i ciałek blaszkowatych.<br>Wydzielanie gruczołu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego