Typ tekstu: Książka
Autor: Dybowska Alicja, Żaryn Jan, Żaryn Małgorzata
Tytuł: Polskie dzieje od czasów najdawniejszych do współczesności
Rok: 1996
pomocą miecza, dowodząc, że szkodzi ona sprawom wiary. W odpowiedzi Krzyżacy przedstawili paszkwil pomawiający króla, Litwinów i Polaków o pogaństwo, uznany jednak przez papieża za "błędny i skandaliczny".

Sobór nie przyniósł rozstrzygnięcia sporu polsko-krzyżackiego, mimo to międzynarodowa pozycja Zakonu została mocno zachwiana, a sens jego istnienia podany w wątpliwość.
Niebawem kolejna wojna zakończyła konflikt litewsko-krzyżacki. W 1422 r. bowiem, na mocy pokoju nad jeziorem Melno , Krzyżacy ostatecznie zrzekli się Żmudzi. Odtąd zainteresowanie Litwinów walką z Zakonem osłabło, a cały ciężar zmagań o ujście Wisły miał spoczywać jedynie na barkach Polaków.

Unia horodelska (1413). Pod wpływem zatargów z Krzyżakami i
pomocą miecza, dowodząc, że szkodzi ona sprawom wiary. W odpowiedzi Krzyżacy przedstawili paszkwil pomawiający króla, Litwinów i Polaków o pogaństwo, uznany jednak przez papieża za "błędny i skandaliczny".<br><br>Sobór nie przyniósł rozstrzygnięcia sporu polsko-krzyżackiego, mimo to międzynarodowa pozycja Zakonu została mocno zachwiana, a sens jego istnienia podany w wątpliwość.<br>Niebawem kolejna wojna zakończyła konflikt litewsko-krzyżacki. W 1422 r. bowiem, na mocy pokoju nad jeziorem Melno , Krzyżacy ostatecznie zrzekli się Żmudzi. Odtąd zainteresowanie Litwinów walką z Zakonem osłabło, a cały ciężar zmagań o ujście Wisły miał spoczywać jedynie na barkach Polaków.<br><br>Unia horodelska (1413). Pod wpływem zatargów z Krzyżakami i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego