Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
Mazowsza, pióra Święcickiego, w którym czytamy, iż wśród szlachty mazurskiej zabójstwa były rzeczą powszechną, do wyjątków zaś powszechnie chwalonych należał szlachcic, który nikogo nie uśmiercił.

Jeśliby bowiem wjechał do Krakowa u boku najeźdźcy, któremu w zdradziecki sposób otworzył wrota ojczyzny, któż by potem śmiał stroić Napierskiego w pióropusz obrońcy chłopów? Obrazowi Kostki w pamięci następnych pokoleń poświęcił swe studium Franciszek Ziejka, gruntowne i rozległe, oparte w dużym stopniu na świadectwach literackich. Streszczenie owej pracy mijałoby się z celem; w swoim przyczynku poprzestanę więc na wymienieniu pewnych pominiętych przez tegoż autora wątków tematycznych oraz nie uwzględnionych przez Ziejkę pisarzy.
Bogactwo wypowiedzi o
Mazowsza, pióra Święcickiego, w którym czytamy, iż wśród szlachty mazurskiej zabójstwa były rzeczą powszechną, do wyjątków zaś powszechnie chwalonych należał szlachcic, który nikogo nie uśmiercił.<br>&lt;gap reason="sampling"&gt;<br>Jeśliby bowiem wjechał do Krakowa u boku najeźdźcy, któremu w zdradziecki sposób otworzył wrota ojczyzny, któż by potem śmiał stroić Napierskiego w pióropusz obrońcy chłopów? Obrazowi Kostki w pamięci następnych pokoleń poświęcił swe studium Franciszek Ziejka, gruntowne i rozległe, oparte w dużym stopniu na świadectwach literackich. Streszczenie owej pracy mijałoby się z celem; w swoim przyczynku poprzestanę więc na wymienieniu pewnych pominiętych przez tegoż autora wątków tematycznych oraz nie uwzględnionych przez Ziejkę pisarzy.<br>Bogactwo wypowiedzi o
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego