Typ tekstu: Książka
Autor: Żukrowski Wojciech
Tytuł: Kamienne tablice
Rok wydania: 1994
Rok powstania: 1966
Jesteśmy małym narodem, otoczeni morzem słowiańskim. Wydawało się, że nigdy już nie wychylimy głowy, trzeba się pogodzić z gwałtem historii, która sucho rejestruje ten fakt. Byłby on dla mnie wyrokiem. Myślałem, że nas poćwiartują, rozdzielą między tych, których okupowaliśmy, że przestaniemy istnieć jako państwo. Jednak stało się inaczej. Mamy republikę.
Przed nimi odsłoniły się arkady pałacu Akbara, potrzaskane kolumny w deszczu piaskowym, zarys niejasny niby na zdartym filmie.
- I jak wam jest teraz? - zapytała gasząc papierosa.
- Można żyć.
Zastanowiła się chwilę, zanim odważyła się powiedzieć: - Więc nie jest wam dobrze?
- Nie. Myślisz: sami jesteśmy sobie winni. Pewnie, że tak. Z Rosjanami
Jesteśmy małym narodem, otoczeni morzem słowiańskim. Wydawało się, że nigdy już nie wychylimy głowy, trzeba się pogodzić z gwałtem historii, która sucho rejestruje ten fakt. Byłby on dla mnie wyrokiem. Myślałem, że nas poćwiartują, rozdzielą między tych, których okupowaliśmy, że przestaniemy istnieć jako państwo. Jednak stało się inaczej. Mamy republikę.<br>Przed nimi odsłoniły się arkady pałacu Akbara, potrzaskane kolumny w deszczu piaskowym, zarys niejasny niby na zdartym filmie.<br>- I jak wam jest teraz? - zapytała gasząc papierosa.<br>- Można żyć.<br>Zastanowiła się chwilę, zanim odważyła się powiedzieć: - Więc nie jest wam dobrze?<br>- Nie. Myślisz: sami jesteśmy sobie winni. Pewnie, że tak. Z Rosjanami
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego