Typ tekstu: Książka
Autor: Zientara Benedykt
Tytuł: Dawna Rosja despotyzm i demokracja
Rok: 1985
mieli prawo usunąć lub aresztować senatorów, których wypowiedzi uznawali za niemądre. W kontroli poboru podatków, a zwłaszcza ich egzekucji wspierały gwardię inne jednostki wojskowe, bezwzględnie ograbiające chłopów z resztek dobytku.

Już za czasów Piotra powstała tajna policja polityczna, której kierownictwo sprawował tzw. Preobrażeński prikaz (nazwa od ulubionej podmoskiewskiej rezydencji cara). Przyjmował on i sprawdzał relacje szpiegów i donosicieli, zajmował się też badaniem - tymi właśnie metodami - opinii publicznej. Donosiciele byli hojnie wynagradzani, często znaczną częścią majątku ofiary. Po krótkotrwałej likwidacji Prikazu za Piotra II, odrodził się on już za panowania Anny pod nazwą Tajnej Kancelarii Śledczej.

Reformy Piotra Wielkiego i ich niekonsekwentna
mieli prawo usunąć lub aresztować senatorów, których wypowiedzi uznawali za niemądre. W kontroli poboru podatków, a zwłaszcza ich egzekucji wspierały gwardię inne jednostki wojskowe, bezwzględnie ograbiające chłopów z resztek dobytku. <br><br> Już za czasów Piotra powstała tajna policja polityczna, której kierownictwo sprawował tzw. Preobrażeński prikaz (nazwa od ulubionej podmoskiewskiej rezydencji cara). Przyjmował on i sprawdzał relacje szpiegów i donosicieli, zajmował się też badaniem - tymi właśnie metodami - opinii publicznej. Donosiciele byli hojnie wynagradzani, często znaczną częścią majątku ofiary. Po krótkotrwałej likwidacji Prikazu za Piotra II, odrodził się on już za panowania Anny pod nazwą Tajnej Kancelarii Śledczej. <br><br> Reformy Piotra Wielkiego i ich niekonsekwentna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego