Typ tekstu: Książka
Autor: Bartosz Grzegorz
Tytuł: Druga twarz tlenu
Rok: 1995
silniejszym utleniaczem niż anionorodnik ponadtlenkowy. Znajduje to odbicie w wynikach badań: istotnie, HOˇ2 może (w przeciwieństwie do O2) atakować kwasy tłuszczowe i inicjować peroksydację lipidów (p.1.7.1).
Porównanie potencjałów redoks pozwala na wnioskowanie o termodynamicznej możliwości zajścia reakcji, nie mówi natomiast o tym, jak szybko reakcje przebiegają. Szybkość, z jaką reaguje dana substancja z innymi, charakteryzują stałe szybkości reakcji.
Stałe szybkości reakcji anionorodnika ponadtlenkowego i rodnika wodoronadtlenkowego z szeregiem biologicznie ważnych związków podane są w tabeli 1.3.2.

Rzut oka na tabelę 1.3.2 prowadzi do nieoczekiwanego być może wniosku, że anionorodnik ponadtlenkowy nie jest zbyt
silniejszym utleniaczem niż anionorodnik ponadtlenkowy. Znajduje to odbicie w wynikach badań: istotnie, HOˇ2 może (w przeciwieństwie do O2) atakować kwasy tłuszczowe i inicjować peroksydację lipidów (p.1.7.1).<br>Porównanie potencjałów redoks pozwala na wnioskowanie o termodynamicznej możliwości zajścia reakcji, nie mówi natomiast o tym, jak szybko reakcje przebiegają. Szybkość, z jaką reaguje dana substancja z innymi, charakteryzują stałe szybkości reakcji.<br>Stałe szybkości reakcji anionorodnika ponadtlenkowego i rodnika wodoronadtlenkowego z szeregiem biologicznie ważnych związków podane są w tabeli 1.3.2.<br>&lt;gap&gt;<br>Rzut oka na tabelę 1.3.2 prowadzi do nieoczekiwanego być może wniosku, że anionorodnik ponadtlenkowy nie jest zbyt
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego