Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Metropol
Nr: 02.12
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2001
Z grubsza rzecz biorąc, technika klonowania polega na pobraniu komórek od osoby dorosłej, następnie stworzeniu embriona i wszczepieniu jego komórek do jajeczka pobranego od kobiety.
W ten sposób naukowcy mogą wyhodować zamienne części ciała ludzkiego, np. skórę do przeszczepu w miejsce poparzonej. Ryzyko odrzucenia klonowanych organów przez organizm jest minimalne. Technika klonowania otwiera perspektywę stworzenia banku ludzkich tkanek, z czasem laboratoryjnej hodowli całych organów.
Już od lat pięćdziesiątych naukowcy usiłowali stworzyć genetyczne kopie żywych istot. Najpierw z powodzeniem próbowali na żabach, potem przyszła kolej na myszy, owce i cielęta.
Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w 1980 roku. Wtedy urodziła się zdrowa mysz
Z grubsza rzecz biorąc, technika klonowania polega na pobraniu komórek od osoby dorosłej, następnie stworzeniu embriona i wszczepieniu jego komórek do jajeczka pobranego od kobiety.<br>W ten sposób naukowcy mogą wyhodować zamienne części ciała ludzkiego, np. skórę do przeszczepu w miejsce poparzonej. Ryzyko odrzucenia klonowanych organów przez organizm jest minimalne. Technika klonowania otwiera perspektywę stworzenia banku ludzkich tkanek, z czasem laboratoryjnej hodowli całych organów.<br>Już od lat pięćdziesiątych naukowcy usiłowali stworzyć genetyczne kopie żywych istot. Najpierw z powodzeniem próbowali na żabach, potem przyszła kolej na myszy, owce i cielęta.<br>Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w 1980 roku. Wtedy urodziła się zdrowa mysz
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego