Typ tekstu: Książka
Autor: Przewłocki Stefan
Tytuł: Geodezja dla inżynierii środowiska
Rok wydania: 1998
Rok powstania: 1997
mierzonego odcinka jest mniejsze od 2&730;, to wtedy pochylenia nie uwzględniamy. W przeciwnym razie mierzymy pochylenie i obliczamy jego wpływ. Często jednak stosujemy tzw. pomiar schodkami, który polega na utrzymywaniu całego lub części przymiaru w poziomie, a następnie odrzutowywaniu jego końców za pomocą pionu (rys. 2.7).

2.1.3. Teodolity. Pomiary kątów
Podstawowym instrumentem do pomiaru kątów jest teodolit. Ze względu na dokładność (precyzję) odczytu pomiaru teodolity dzieli się na dwie podstawowe grupy: teodolity precyzyjne (o nominalnej dokładności odczytu 2 sekund i większej) oraz teodolity techniczne (o nominalnej dokładności odczytu 10 sekund i mniejszej).
Ponadto ze względu na budowę i
mierzonego odcinka jest mniejsze od 2&730;, to wtedy pochylenia nie uwzględniamy. W przeciwnym razie mierzymy pochylenie i obliczamy jego wpływ. Często jednak stosujemy tzw. pomiar schodkami, który polega na utrzymywaniu całego lub części przymiaru w poziomie, a następnie odrzutowywaniu jego końców za pomocą pionu (rys. 2.7).<br><br>&lt;tit&gt;2.1.3. Teodolity. Pomiary kątów&lt;/&gt;<br>Podstawowym instrumentem do pomiaru kątów jest teodolit. Ze względu na dokładność (precyzję) odczytu pomiaru teodolity dzieli się na dwie podstawowe grupy: teodolity precyzyjne (o nominalnej dokładności odczytu 2 sekund i większej) oraz teodolity techniczne (o nominalnej dokładności odczytu 10 sekund i mniejszej).<br>Ponadto ze względu na budowę i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego