Typ tekstu: Książka
Tytuł: Sporne sprawy polskiej literatury współczesnej
Rok: 1998
ma być jeszcze człowiek, kiedy już jest sobą? Wiersz z cyklu Dziennik zimowy 31.12.79: Już wkrótce jest rodzajem zobowiązania, które ludzie podejmują chętnie w ostatnim dniu starego roku podsumowując mijający rok, a właściwie życie. Postanawiają je ulepszyć.
Cel tego ulepszenia rysuje się tu wyraźnie - przede wszystkim "być sobą":

W ostatnich czasach wielokrotnie Stanisław Barańczak usiłuje zburzyć stereotyp odczytywania jego wierszy jako dzieła wyłącznie pokoleniowego, historycznego albo socjologicznego. Ani działalność polityczna, ani wyrażająca się w wierszach wrażliwość na los i język społeczeństwa nie likwiduje "bycia sobą" czy "bycia potęgą".
Staram się tu nie przywoływać programów, ale muszę się powołać na pewien ważny
ma być jeszcze człowiek, kiedy już jest sobą? Wiersz z cyklu Dziennik zimowy 31.12.79: Już wkrótce jest rodzajem zobowiązania, które ludzie podejmują chętnie w ostatnim dniu starego roku podsumowując mijający rok, a właściwie życie. Postanawiają je ulepszyć.<br> Cel tego ulepszenia rysuje się tu wyraźnie - przede wszystkim "być sobą": <br>&lt;gap&gt;<br> W ostatnich czasach wielokrotnie Stanisław Barańczak usiłuje zburzyć stereotyp odczytywania jego wierszy jako dzieła wyłącznie pokoleniowego, historycznego albo socjologicznego. Ani działalność polityczna, ani wyrażająca się w wierszach wrażliwość na los i język społeczeństwa nie likwiduje "bycia sobą" czy "bycia potęgą".<br> Staram się tu nie przywoływać programów, ale muszę się powołać na pewien ważny
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego