Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
ratował się emisjami pieniądza papierowego, którego kurs spadał z roku na rok. Dwie kolejne dewaluacje (1811, 1820) sprowadziły kurs tzw. bankocetli do 8% ich nominalnej wartości. Z Galicji w ciągu 20 lat wojen wyciągnęła Austria co najmniej 100 tys. rekruta. Zlikwidowano ostatki samorządu miejskiego, zaprowadzono język niemiecki w Akademii Krakowskiej. W porównaniu do dzielnicy pruskiej Galicja była krajem gorzej administrowanym i bezwzględniej wyzyskiwanym. System policyjny też dawał się tu ostrzej we znaki.

5. Społeczeństwo wobec zaborców

Postawa społeczeństwa polskiego wobec obcych rządów różnicowała się w zależności od stopnia wyrobienia politycznego i zmian w warunkach bytu różnych grup ludności.
Upadek państwa polskiego odbił
ratował się emisjami pieniądza papierowego, którego kurs spadał z roku na rok. Dwie kolejne dewaluacje (1811, 1820) sprowadziły kurs tzw. bankocetli do 8% ich nominalnej wartości. Z Galicji w ciągu 20 lat wojen wyciągnęła Austria co najmniej 100 tys. rekruta. Zlikwidowano ostatki samorządu miejskiego, zaprowadzono język niemiecki w Akademii Krakowskiej. W porównaniu do dzielnicy pruskiej Galicja była krajem gorzej administrowanym i bezwzględniej wyzyskiwanym. System policyjny też dawał się tu ostrzej we znaki.<br><br>5. Społeczeństwo wobec zaborców<br><br>Postawa społeczeństwa polskiego wobec obcych rządów różnicowała się w zależności od stopnia wyrobienia politycznego i zmian w warunkach bytu różnych grup ludności.<br>Upadek państwa polskiego odbił
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego