Typ tekstu: Książka
Autor: Kieniewicz Stefan
Tytuł: Historia Polski 1795-1918
Rok wydania: 1996
Rok powstania: 1968
mięsa, trunków i niektórych innych towarów. Prawie wszyscy kapitaliści warszawscy robili interesy z rządem, korzystając z jego kredytów lub też przeciwnie, jak bankier Samuel Fraenkel, pośrednicząc przy zaciąganiu pożyczek zagranicznych.
Większość nowych bogaczy, jakkolwiek urodzonych w kraju, była pochodzenia niemieckiego lub żydowskiego, co umniejszało jej wpływ polityczny, mimo postępującej asymilacji.
W szczególności burżuazja łódzka w ciągu paru pierwszych pokoleń nie szukała kontaktu z życiem publicznym kraju. Zwraca natomiast uwagę, że niektórzy arystokraci, np. synowie ministra Łubieńskiego, angażowali się do spółki z burżuazją w przedsięwzięcia finansowe i przemysłowe (m.in. wspomniany młyn parowy w Warszawie).
Dość szybko wzrastała w miastach ludność żydowska, odpływająca
mięsa, trunków i niektórych innych towarów. Prawie wszyscy kapitaliści warszawscy robili interesy z rządem, korzystając z jego kredytów lub też przeciwnie, jak bankier Samuel Fraenkel, pośrednicząc przy zaciąganiu pożyczek zagranicznych.<br>Większość nowych bogaczy, jakkolwiek urodzonych w kraju, była pochodzenia niemieckiego lub żydowskiego, co umniejszało jej wpływ polityczny, mimo postępującej asymilacji.<br>W szczególności burżuazja łódzka w ciągu paru pierwszych pokoleń nie szukała kontaktu z życiem publicznym kraju. Zwraca natomiast uwagę, że niektórzy arystokraci, np. synowie ministra Łubieńskiego, angażowali się do spółki z burżuazją w przedsięwzięcia finansowe i przemysłowe (m.in. wspomniany młyn parowy w Warszawie).<br>Dość szybko wzrastała w miastach ludność żydowska, odpływająca
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego