Typ tekstu: Książka
Autor: Pinkwart Maciej
Tytuł: Zakopane i Tatry
Rok: 1992
mieszkalny ma typowy układ symetryczny: z lewej strony izba czarna, użytkowa, z prawej - biała, odświętna, rozdzielone sienią. Wejście prowadzi przez dobudowaną od strony frontowej werandę. W domu tym zatrzymywali się m.in. Tytus Chałubiński, Bronisław Dembowski, Zygmunt Gnatowski i Ferdynand Hoesick.
Naprzeciwko, pod numerem 23, stoi niepozorny, jednoizbowy dom Gąsieniców Walczaków, pochodzący także z pierwszej połowy XIX wieku (umieszczona na tablicy informacyjnej data 1863r. odnosi się tylko do generalnej przebudowy chałupy). Tutaj także zatrzymywali się pierwsi propagatorzy Tatr - m.in. Wincenty Pol i August Wrześniowski.
Najciekawszymi zabytkami tej zagrody były jednakże trzy wiekowe jesiony. Wysuwano nawet hipotezę, że sadzili je pierwsi
mieszkalny ma typowy układ symetryczny: z lewej strony izba czarna, użytkowa, z prawej - biała, odświętna, rozdzielone sienią. Wejście prowadzi przez dobudowaną od strony frontowej werandę. W domu tym zatrzymywali się m.in. Tytus Chałubiński, Bronisław Dembowski, Zygmunt Gnatowski i Ferdynand Hoesick. <br> Naprzeciwko, pod numerem 23, stoi niepozorny, jednoizbowy dom Gąsieniców Walczaków, pochodzący także z pierwszej połowy XIX wieku (umieszczona na tablicy informacyjnej data 1863r. odnosi się tylko do generalnej przebudowy chałupy). Tutaj także zatrzymywali się pierwsi propagatorzy Tatr - m.in. Wincenty Pol i August Wrześniowski. <br> Najciekawszymi zabytkami tej zagrody były jednakże trzy wiekowe jesiony. Wysuwano nawet hipotezę, że sadzili je pierwsi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego