Typ tekstu: Książka
Autor: Janusz Tazbir
Tytuł: Silva rerum historicarum
Rok: 2002
utwory dramatyczne osnute na tematyce męczeństwa młodzieży polskiej, zmuszanej do służby w wojsku tureckim.
Wśród napływających do Polski druków emigracyjnych szczególne miejsce zajmowała literatura hagiograficzna, szerząca kult nowych świętych, dość rychło po klęsce wiedeńskiej beatyfikowanych (1688), a następnie kanonizowanych (1714) przez Stolicę Apostolską. Byli nimi święty Władysław-Męczennik, zwany popularnie Warneńczykiem, oraz święty Stanisław Żółkiewski, obaj polegli na polach bitwy z Turcją. Widziano w nich patronów walki o niepodległość.
Inspirowany przez Stambuł dwór polski na wszelkie sposoby starał się przeciwdziałać tej niebezpiecznej również dla siebie propagandzie.
Urządzano więc coroczne obchody dnia przyjaźni polsko-tureckiej. Zarówno podczas odbywających się z tej okazji
utwory dramatyczne osnute na tematyce męczeństwa młodzieży polskiej, zmuszanej do służby w wojsku tureckim.<br>Wśród napływających do Polski druków emigracyjnych szczególne miejsce zajmowała literatura hagiograficzna, szerząca kult nowych świętych, dość rychło po klęsce wiedeńskiej beatyfikowanych (1688), a następnie kanonizowanych (1714) przez Stolicę &lt;page nr=115&gt; Apostolską. Byli nimi święty Władysław-Męczennik, zwany popularnie Warneńczykiem, oraz święty Stanisław Żółkiewski, obaj polegli na polach bitwy z Turcją. Widziano w nich patronów walki o niepodległość.<br>Inspirowany przez Stambuł dwór polski na wszelkie sposoby starał się przeciwdziałać tej niebezpiecznej również dla siebie propagandzie.<br>Urządzano więc coroczne obchody dnia przyjaźni polsko-tureckiej. Zarówno podczas odbywających się z tej okazji
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego