Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Przekrój
Nr: 2895
Miejsce wydania: Kraków
Rok: 2001
konie i krowy, krzyż stoi. Solidny, metalowy, najwyraźniej ściągnięty z jakiegoś cmentarza.
Zapewne nikt nie dowiedziałby się o grobie w Sułoszowej, gdyby nie zięć Mieczysława Karcza, który pracował przy budowie cmentarza niemieckiego w Siemianowicach. Pomógł napisać list do polsko-niemieckiej "Pamięci" zajmującej się ekshumacjami poległych Niemców.
- W końcowym okresie wojny Wehrmacht nie grzebał swoich poległych. Polacy, którzy pamiętają, gdzie chowano zabitych, są bardzo pomocni - mówi Izabela Gutfeter, prezes fundacji. - Ludzie często opiekowali się grobami Niemców, stawiali im krzyże. To nie było tak, że duch zemsty na grobach był powszechny.
Traktat wersalski z 1919 r. mówi, że państwa, na których terenie toczyły
konie i krowy, krzyż stoi. Solidny, metalowy, najwyraźniej ściągnięty z jakiegoś cmentarza.<br>Zapewne nikt nie dowiedziałby się o grobie w Sułoszowej, gdyby nie zięć Mieczysława Karcza, który pracował przy budowie cmentarza niemieckiego w Siemianowicach. Pomógł napisać list do polsko-niemieckiej &lt;name type="org"&gt;"Pamięci"&lt;/&gt; zajmującej się ekshumacjami poległych Niemców.<br>- &lt;q&gt;W końcowym okresie wojny &lt;name type="org"&gt;Wehrmacht&lt;/&gt; nie grzebał swoich poległych. Polacy, którzy pamiętają, gdzie chowano zabitych, są bardzo pomocni&lt;/&gt; - mówi Izabela Gutfeter, prezes fundacji. - &lt;q&gt;Ludzie często opiekowali się grobami Niemców, stawiali im krzyże. To nie było tak, że duch zemsty na grobach był powszechny.&lt;/&gt;<br>Traktat wersalski z 1919 r. mówi, że państwa, na których terenie toczyły
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego