Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
motywy geometryczne, związane z techniką wykonania, wybierania oczek w splocie tiulu. W hafcie barwnym wyróżnia się czarny, o mocno zaznaczonych konturach, wilanowski. Wykonywany przeważnie ściegiem łańcuszkowym zdobił przyramki koszul, a także chust kobiet z Wilanowa i Powsina.
Haft w polskich strojach wyróżniał się wyraźnie zarysowaną sylwetą, zazwyczaj czarną, czasem ciemnoczerwoną. Wielobarwne hafty występowały szczególnie licznie w Małopolsce. Zdobiły poły kaftanów i sukman sądeckich, kołnierze krakowskich kierezji. Czerwone i czerwono-czarne hafty pojawiły się w okolicach Krakowa, czerwone w strojach Lachów sądeckich, na koszulach i chustach kobiecych.
Haft wielobarwny, cieniowany, przyjął się pod wpływem mody miejskiej na początku XIX stulecia. Występował w
motywy geometryczne, związane z techniką wykonania, wybierania oczek w splocie tiulu. W hafcie barwnym wyróżnia się czarny, o mocno zaznaczonych konturach, wilanowski. Wykonywany przeważnie ściegiem łańcuszkowym zdobił przyramki koszul, a także chust kobiet z Wilanowa i Powsina. <br>Haft w polskich strojach wyróżniał się wyraźnie zarysowaną sylwetą, zazwyczaj czarną, czasem ciemnoczerwoną. Wielobarwne hafty występowały szczególnie licznie w Małopolsce. Zdobiły poły kaftanów i sukman sądeckich, kołnierze krakowskich kierezji. Czerwone i czerwono-czarne hafty pojawiły się w okolicach Krakowa, czerwone w strojach Lachów sądeckich, na koszulach i chustach kobiecych. <br>Haft wielobarwny, cieniowany, przyjął się pod wpływem mody miejskiej na początku XIX stulecia. Występował w
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego