Typ tekstu: Książka
Autor: Woś Alojzy
Tytuł: Meteorologia
Rok: 1996
podłoża ochładza się wskutek wypromieniowania z niej ciepła, strumień ciepła jest skierowany ku górze (rys. 5.3.1.1). Wielkość tych strumieni ciepła jest uzależniona głównie od wielkości gradientu termicznego i od właściwości fizycznych podłoża. Te ostatnie zależą od: pojemności cieplnej gruntu, jego wilgotności bądź zawartości powietrza oraz transmisji ciepła.
Właściwości cieplne podłoża, jego stosunki termiczne, są kształtowane przez współczynnik przewodnictwa cieplnego i współczynnik pojemności cieplnej objętościowej głównych składników budujących podłoże. Wartości liczbowe tych współczynników zależą od składu mineralnego gruntu, jego porowatości, struktury, zawartości powietrza i wilgotności.
Dane zamieszczone w tabeli 5.3.1.1 wskazują, że najlepiej przewodzą ciepło mineralne
podłoża ochładza się wskutek wypromieniowania z niej ciepła, strumień ciepła jest skierowany ku górze (rys. 5.3.1.1). Wielkość tych strumieni ciepła jest uzależniona głównie od wielkości gradientu termicznego i od właściwości fizycznych podłoża. Te ostatnie zależą od: pojemności cieplnej gruntu, jego wilgotności bądź zawartości powietrza oraz transmisji ciepła.<br> Właściwości cieplne podłoża, jego stosunki termiczne, są kształtowane przez współczynnik przewodnictwa cieplnego i współczynnik pojemności cieplnej objętościowej głównych składników budujących podłoże. Wartości liczbowe tych współczynników zależą od składu mineralnego gruntu, jego porowatości, struktury, zawartości powietrza i wilgotności.<br> Dane zamieszczone w tabeli 5.3.1.1 wskazują, że najlepiej przewodzą ciepło mineralne
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego