Typ tekstu: Książka
Autor: Zięba Maciej
Tytuł: Niezwykły pontyfikat
Rok: 1997
w sposób odpowiadający człowiekowi jako osobie" - pisze młody biskup Wojtyła. W rygoryzmie - chociaż w formie negatywnej - dochodzi do autonomizacji przyjemności, gdyż aktywność seksualną usprawiedliwia jedynie prokreacja oderwana od odczuć zmysłowych i uczuciowych. Jan Paweł II odrzuca tak permisywizm, jak i rygoryzm moralny.
Czyli Kościół nie jest współcześnie przeciwny przyjemności seksualnej?
Żadną miarą. Lecz uważa, iż winna być włączona w całość aktu małżeńskiego, w całość aktu osobowego.
Ale przecież przez wieki Kościół głosił, że współżycie jest usprawiedliwione, tylko jeśli prowadzi do prokreacji. Czy nie jest to dowód na to, że nauczanie Kościoła w dziedzinie etyki seksualnej jednak powoli się zmienia?
Mówimy w tych
w sposób odpowiadający człowiekowi jako osobie"&lt;/&gt; - pisze młody biskup Wojtyła. W rygoryzmie - chociaż w formie negatywnej - dochodzi do autonomizacji przyjemności, gdyż aktywność seksualną usprawiedliwia jedynie prokreacja oderwana od odczuć zmysłowych i uczuciowych. Jan Paweł II odrzuca tak permisywizm, jak i rygoryzm moralny.<br>Czyli Kościół nie jest współcześnie przeciwny przyjemności seksualnej?<br>Żadną miarą. Lecz uważa, iż winna być włączona w całość aktu małżeńskiego, w całość aktu osobowego.<br>Ale przecież przez wieki Kościół głosił, że współżycie jest usprawiedliwione, tylko jeśli prowadzi do prokreacji. Czy nie jest to dowód na to, że nauczanie Kościoła w dziedzinie etyki seksualnej jednak powoli się zmienia?<br>Mówimy w tych
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego