Typ tekstu: Książka
Autor: Skrzydło Wiesław
Tytuł: Ustrój polityczny Francji
Rok: 1997
egzekutywy stał się premier.
Prezydent stracił pewne uprawnienia, które posiadał w III Republice, przestał być szefem egzekutywy, nie otrzymał prawa inicjatywy ustawodawczej, nie był upoważniony do prowadzenia rozmów i rokowań międzynarodowych.
Konstytucja 1946 r. wyposażyła jednak prezydenta w prawo obsadzania wielu stanowisk jak: mianowanie premiera (po udzieleniu mu inwestytury przez Zgromadzenie Narodowe), a także rządu, przewodniczenie Radzie Ministrów, Wyższej Radzie Magistratury, Komitetowi Obrony Narodowej, Komitetowi Konstytucyjnemu. Do niego należała także promulgacja ustaw, prawo żądania ponownego ich rozpatrzenia, wydawanie dekretów w sprawie rozwiązania Zgromadzenia Narodowego (po przyjęciu wniosku przez Radę Ministrów).
Uzyskanie wyraźnego wpływu na życie polityczne ułatwił prezydentowi fakt znacznego rozbicia
egzekutywy stał się premier.<br>Prezydent stracił pewne uprawnienia, które posiadał w III Republice, przestał być szefem egzekutywy, nie otrzymał prawa inicjatywy ustawodawczej, nie był upoważniony do prowadzenia rozmów i rokowań międzynarodowych.<br>Konstytucja 1946 r. wyposażyła jednak prezydenta w prawo obsadzania wielu stanowisk jak: mianowanie premiera (po udzieleniu mu inwestytury przez Zgromadzenie Narodowe), a także rządu, przewodniczenie Radzie Ministrów, Wyższej Radzie Magistratury, Komitetowi Obrony Narodowej, Komitetowi Konstytucyjnemu. Do niego należała także promulgacja ustaw, prawo żądania ponownego ich rozpatrzenia, wydawanie dekretów w sprawie rozwiązania Zgromadzenia Narodowego (po przyjęciu wniosku przez Radę Ministrów).<br>Uzyskanie wyraźnego wpływu na życie polityczne ułatwił prezydentowi fakt znacznego rozbicia
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego