Typ tekstu: Książka
Autor: Jarosz Maria
Tytuł: Samobójstwa
Rok: 1997
stronę drugiego, mniej niebezpiecznego, mniej niepokojącego bieguna zachowań. Tego stanowiska nie da się bowiem utrzymać przy najprostszej nawet analizie statystycznej społecznych konsekwencji obydwu typów zachowań.

Jeśli jako punkt wyjścia przyjmiemy wskaźniki umieralności w Polsce w roku 1995, to okaże się, że samobójstwo jako przyczyna zgonu jest kilkakrotnie częstsze niż zabójstwo. Zwłaszcza jeśli podstawą porównań uczynimy wskaźniki zjawiska - współczynnik śmierci na 100 000 ludności - mierniki znacznie od liczb bezwzględnych precyzyjniejsze. Dane te oczywiście różnie rozkładają się w zależności od wieku zmarłych, nie zmienia to jednak ich proporcji ani wymowy.

Dane przytoczone w tabeli 1 wskazują na wzrost liczby każdej przyczyny zgonu - i
stronę drugiego, mniej niebezpiecznego, mniej niepokojącego bieguna zachowań. Tego stanowiska nie da się bowiem utrzymać przy najprostszej nawet analizie statystycznej społecznych konsekwencji obydwu typów zachowań.<br><br> Jeśli jako punkt wyjścia przyjmiemy wskaźniki umieralności w Polsce w roku 1995, to okaże się, że samobójstwo jako przyczyna zgonu jest kilkakrotnie częstsze niż zabójstwo. Zwłaszcza jeśli podstawą porównań uczynimy wskaźniki zjawiska - współczynnik śmierci na 100 000 ludności - mierniki znacznie od liczb bezwzględnych precyzyjniejsze. Dane te oczywiście różnie rozkładają się w zależności od wieku zmarłych, nie zmienia to jednak ich proporcji ani wymowy.<br><br>Dane przytoczone w tabeli 1 wskazują na wzrost liczby każdej przyczyny zgonu - i
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego