Typ tekstu: Książka
Autor: Jania Jacek
Tytuł: Glacjologia
Rok: 1993
W przypadku lodowca Columbia stwierdzono istnienie sprzężenia zwrotnego pomiędzy cieleniem a prędkością ruchu czołowej części lodowca: szybsze cielenie wywołuje przyspieszenie ruchu (Meier i in., 1985). Jest to zwłaszcza wyraźne jesienią, dając w efekcie intensywniejsze cielenie.
Wieloletnie lub sekularne fluktuacje promieniowania słonecznego wywołują zmiany termiki powietrza i łącznie wpływają na intensywność ablacji powierzchniowej.

Przestrzenne zróżnicowanie intensywności ablacji

Intensywność ablacji zmienia się w skali lokalnej, regionalnej i globowej. Podobnie jak w przypadku akumulacji, decydują tu czynniki topograficzne, klimatyczno-orograficzne (w skali regionalnej) i strefowe zróżnicowanie warunków klimatycznych na kuli ziemskiej.
Zróżnicowanie intensywności ablacji powierzchniowej w obrębie konkretnego lodowca (por. rys. 4.9) wiąże
W przypadku lodowca Columbia stwierdzono istnienie sprzężenia zwrotnego pomiędzy cieleniem a prędkością ruchu czołowej części lodowca: szybsze cielenie wywołuje przyspieszenie ruchu (Meier i in., 1985). Jest to zwłaszcza wyraźne jesienią, dając w efekcie intensywniejsze cielenie.<br> Wieloletnie lub sekularne fluktuacje promieniowania słonecznego wywołują zmiany termiki powietrza i łącznie wpływają na intensywność ablacji powierzchniowej. <br><br>&lt;tit&gt;Przestrzenne zróżnicowanie intensywności ablacji&lt;/&gt;<br><br> Intensywność ablacji zmienia się w skali lokalnej, regionalnej i globowej. Podobnie jak w przypadku akumulacji, decydują tu czynniki topograficzne, klimatyczno-orograficzne (w skali regionalnej) i strefowe zróżnicowanie warunków klimatycznych na kuli ziemskiej.<br> Zróżnicowanie intensywności ablacji powierzchniowej w obrębie konkretnego lodowca (por. rys. 4.9) wiąże
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego