Typ tekstu: Książka
Autor: Kowalczykowa Alina
Tytuł: Dramat i teatr romantyczny
Rok: 1997
różne zamki - od kształtów imaginacyjnych przez ruiny po realnie i współcześnie Słowackiemu istniejące gmachy. Ich ciążąca nad wyobraźnią potęga bierze się także stąd, że w wyobraźni bohaterów uosabiają przeszłość, która rozgrywała się w ich murach. Jaki by jednak Zamek nie był, jest przede wszystkim Zamkiem, tworem idealnym, uogólnionym i dość abstrakcyjnym, funkcjonującym podobnie w wielu dramatach.
Presję, wywieraną na wyobraźnię bohatera, dobrze ukazuje Kordian. Przypomnijmy najbardziej znany opis wnętrza, świetnie ukazujący atmosferę zamku.

Poczwarnieje wszystko, "gadem się rusza" w wyobraźni (ale i na scenie!), wypełniające przestrzeń zamku marmury i arabeskowe malowidła wytwarzają straszne i "przebrzydłe" zwidy.
Dramatyzuje zamki z dramatów Słowackiego
różne zamki - od kształtów imaginacyjnych przez ruiny po realnie i współcześnie Słowackiemu istniejące gmachy. Ich ciążąca nad wyobraźnią potęga bierze się także stąd, że w wyobraźni bohaterów uosabiają przeszłość, która rozgrywała się w ich murach. Jaki by jednak Zamek nie był, jest przede wszystkim Zamkiem, tworem idealnym, uogólnionym i dość abstrakcyjnym, funkcjonującym podobnie w wielu dramatach.<br>Presję, wywieraną na wyobraźnię bohatera, dobrze ukazuje Kordian. Przypomnijmy najbardziej znany opis wnętrza, świetnie ukazujący atmosferę zamku.<br>&lt;gap&gt;<br>Poczwarnieje wszystko, "gadem się rusza" w wyobraźni (ale i na scenie!), wypełniające przestrzeń zamku marmury i arabeskowe malowidła wytwarzają straszne i "przebrzydłe" zwidy.<br>Dramatyzuje zamki z dramatów Słowackiego
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego