Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok: 2003
W rezultacie funkcje przednich i tylnych kończyn rozdzieliły się. W miarę różnicowania pierwszych czworonogów w trakcie późnego dewonu i wczesnego karbonu następowała przebudowa napędu - przeniesienie go z przednich kończyn na tylne. Coraz większe kończyny tylne stały się głównym, nierzadko wyłącznym, czynnikiem napędowym.

Luźno zakotwiczony w mięśniach pas barkowy służy do amortyzowania przy upadku. Stąd też dwunożne kręgowce (takie jak my) chodzą na tylnych, a nie na przednich kończynach. Z tego też wynika przeciwstawne ustawienie kolan i łokci.
U pierwotnych ryb nie było ścisłego związku pomiędzy kostnymi płytkami okryw
czaszki i ciała a chrzęstnym szkieletem osiowym. W środowisku wodnym istnienie
takiego kontaktu
W rezultacie funkcje przednich i tylnych kończyn rozdzieliły się. W miarę różnicowania pierwszych czworonogów w trakcie późnego dewonu i wczesnego karbonu następowała przebudowa napędu - przeniesienie go z przednich kończyn na tylne. Coraz większe kończyny tylne stały się głównym, nierzadko wyłącznym, czynnikiem napędowym.<br>&lt;page nr=332&gt;<br>Luźno zakotwiczony w mięśniach pas barkowy służy do amortyzowania przy upadku. Stąd też dwunożne kręgowce (takie jak my) chodzą na tylnych, a nie na przednich kończynach. Z tego też wynika przeciwstawne ustawienie kolan i łokci.<br>U pierwotnych ryb nie było ścisłego związku pomiędzy kostnymi płytkami okryw <br>czaszki i ciała a chrzęstnym szkieletem osiowym. W środowisku wodnym istnienie <br>takiego kontaktu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego