Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Polityka
Nr: 03.06
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 2004
Wandalach
Może wcale nie wywodzimy się od Słowian

Czy wśród naszych przodków byli Wandalowie - tajemniczy lud, który po krwawym marszu przez Europę założył w V w. w północnej Afryce germańskie państwo, przez sto lat zagrażające Rzymowi?

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA

Jasnowłosi barbarzyńcy z morderczym błyskiem w błękitnych oczach niszczący najwspanialsze dzieła sztuki antycznego świata - tak w powszechnym wyobrażeniu jawią się Wandalowie. Zdobyli oni i złupili Rzym w 455 r. Czyn ten sprawił, że pojęcie wandalizmu upowszechniło się w wielu językach europejskich, ale dopiero po 1794 r., kiedy to Henri Grégoire, biskup Blois, użył go dla określenia niszczycielskich praktyk wojsk republikańskich we Francji.

Tymczasem
Wandalach&lt;/&gt;<br>&lt;tit&gt;Może wcale nie wywodzimy się od Słowian&lt;/&gt;<br><br>&lt;intro&gt;Czy wśród naszych przodków byli Wandalowie - tajemniczy lud, który po krwawym marszu przez Europę założył w V w. w północnej Afryce germańskie państwo, przez sto lat zagrażające Rzymowi?&lt;/&gt;<br><br>&lt;au&gt;AGNIESZKA KRZEMIŃSKA&lt;/&gt;<br><br>Jasnowłosi barbarzyńcy z morderczym błyskiem w błękitnych oczach niszczący najwspanialsze dzieła sztuki antycznego świata - tak w powszechnym wyobrażeniu jawią się Wandalowie. Zdobyli oni i złupili Rzym w 455 r. Czyn ten sprawił, że pojęcie wandalizmu upowszechniło się w wielu językach europejskich, ale dopiero po 1794 r., kiedy to Henri Grégoire, biskup Blois, użył go dla określenia niszczycielskich praktyk wojsk republikańskich we Francji.<br><br>Tymczasem
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego