Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Kultura w Kraju i na Świecie
Nr: 366
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1969
2400 lat.
Cmentarzysko zawierało groby w kształcie kamiennych skrzyń obramowanych głazami, w których znajdowały się po 2 lub 4 popielnice wypełnione ludzkimi kośćmi. Groby te miały charakter rodzinny, kości ułożone były w porządku anatomicznym. Same popielnice - to pięknie modelowane urny twarzowe o czarnej, lśniącej powierzchni. Naczynia o kształcie gruszkowatym z baniastym brzuśćcem dekorowano realistycznym lub stylizowanym wyobrażeniem twarzy ludzkiej, zaznaczając płeć pochowanego człowieka. Zróżnicowanie urn dotyczyło również wieku zmarłych. Najczęstszym motywem zdobniczym był ornament w postaci jodełek.
W urnach znaleziono wiele drobnych wyrobów z brązu - szpile, szczypce do wyrywania włosów, kółka, łańcuszki o drobniutkich ogniwach, wisiorki ze spiralnego drutu itp.


GRODZISKA
2400 lat.<br>Cmentarzysko zawierało groby w kształcie kamiennych skrzyń obramowanych głazami, w których znajdowały się po 2 lub 4 popielnice wypełnione ludzkimi kośćmi. Groby te miały charakter rodzinny, kości ułożone były w porządku anatomicznym. Same popielnice - to pięknie modelowane urny twarzowe o czarnej, lśniącej powierzchni. Naczynia o kształcie gruszkowatym z baniastym brzuśćcem dekorowano realistycznym lub stylizowanym wyobrażeniem twarzy ludzkiej, zaznaczając płeć pochowanego człowieka. Zróżnicowanie urn dotyczyło również wieku zmarłych. Najczęstszym motywem zdobniczym był ornament w postaci jodełek.<br>W urnach znaleziono wiele drobnych wyrobów z brązu - szpile, szczypce do wyrywania włosów, kółka, łańcuszki o drobniutkich ogniwach, wisiorki ze spiralnego drutu itp.&lt;/div&gt;<br><br>&lt;page nr=24&gt;<br>&lt;div&gt;&lt;tit&gt;GRODZISKA
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego