Typ tekstu: Książka
Autor: Dzik Jerzy
Tytuł: Dzieje życia na ziemi
Rok wydania: 2003
Rok powstania: 1993
szkieletów należy do dinozaurów drapieżnych, co jest zapewne i tak liczbą zawyżoną przez wielką atrakcyjność muzealną tych budzących grozę potworów.
Wydajność przepływu energii pomiędzy różnymi poziomami troficznymi (np.
roślinożerców i drapieżników) jest z natury zbliżona do 10%. Pamiętając, że proporcje pomiędzy liczebnością skamieniałości różnych gatunków odzwierciedlają ich udziały w produktywności biocenozy, widzimy, że struktura kopalnego zespołu dinozaurów jest zgodna z oczekiwaniami. Obok najliczniejszych triceratopsów w zespole występują stosunkowo licznie, również roślinożerne, dinozaury kaczodziobe Hadrosauridae, nieliczne opancerzone Ankylosauridae i Pachycephalosauridae. Drapieżniki to ogromne tyranozaury i strusiokształtne Ornithomimidae (ryc. 14.15).
W zespole zauważalny jest gradient składu od północy ku południowi. Nieliczne wielkie
szkieletów należy do dinozaurów drapieżnych, co jest zapewne i tak liczbą zawyżoną przez wielką atrakcyjność muzealną tych budzących grozę potworów.<br>Wydajność przepływu energii pomiędzy różnymi poziomami troficznymi (np.<br>roślinożerców i drapieżników) jest z natury zbliżona do 10%. Pamiętając, że proporcje pomiędzy liczebnością skamieniałości różnych gatunków odzwierciedlają ich udziały w produktywności biocenozy, widzimy, że struktura kopalnego zespołu dinozaurów jest zgodna z oczekiwaniami. Obok najliczniejszych triceratopsów w zespole występują stosunkowo licznie, również roślinożerne, dinozaury kaczodziobe Hadrosauridae, nieliczne &lt;page nr=365&gt; opancerzone Ankylosauridae i Pachycephalosauridae. Drapieżniki to ogromne tyranozaury i strusiokształtne Ornithomimidae (ryc. 14.15).<br>W zespole zauważalny jest gradient składu od północy ku południowi. Nieliczne wielkie
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego