Typ tekstu: Książka
Autor: Włodzimierz Kwaśniewicz
Tytuł: Dzieje szabli w Polsce
Rok: 1999
zaopatrywano w proste w formie żelazne okucia. Według niektórych znawców przedmiotu szable tej grupy są pochodzenia polskiego, co nie jest absolutnie pewne; najprawdopodobniej montowano je w Polsce, a pewną liczbę może i produkowano, lecz przede wszystkim trafiały do Polski jako broń zdobyczna na tureckich janczarach i spahisach.
Karabela bojowa była bronią przeznaczoną do zadawania tzw. cięć łukowych, przeciąganych z ramienia lub z nadgarstka, co udokumentował w swym studium Wojciech Zabłocki. Głownie zasadniczo pochodzenia obcego (tureckiego, niemieckiego - z Passawy i Solingen, a także te z Polski), charakteryzowały się różną krzywizną oraz piórem - przeważnie wydatnym i wyodrębnionym konstrukcyjnie. Ich parametry były następujące:
- długość
zaopatrywano w proste w formie żelazne okucia. Według niektórych znawców przedmiotu szable tej grupy są pochodzenia polskiego, co nie jest absolutnie pewne; najprawdopodobniej montowano je w Polsce, a pewną liczbę może i produkowano, lecz przede wszystkim trafiały do Polski jako broń zdobyczna na tureckich janczarach i spahisach.<br>Karabela bojowa była bronią przeznaczoną do zadawania tzw. cięć łukowych, przeciąganych z ramienia lub z nadgarstka, co udokumentował w swym studium Wojciech Zabłocki. Głownie zasadniczo pochodzenia obcego (tureckiego, niemieckiego - z Passawy i Solingen, a także te z Polski), charakteryzowały się różną krzywizną oraz piórem - przeważnie wydatnym i wyodrębnionym konstrukcyjnie. Ich parametry były następujące:<br>- długość
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego