Typ tekstu: Książka
Autor: Jackowski Aleksander
Tytuł: Polska sztuka ludowa
Rok: 2002
jak klamry do pasów. Spinkarze wyrabiali także ozdobne fajki, okuwane blaszką, których kominek wieńczyli sylwetką koguta; bardziej służyły dekoracji niż swej funkcji. "Zbójnickie" fajki zwano "parsywkami". Mistrzostwo podhalańskich twórców widać również w męskich, szerokich, pasach skórzanych, a także wąskich kobiecych, nabijanych metalowymi ćwiekami.
Na Kaszubach popularne były tabakierki z kory brzozy bądź wiśni. Z rogu bydlęcego wyrabiano zdobione tabakierki i prochownice na proch strzelniczy. Noże, misternie zdobione inkrustacją na trzonkach, uzupełniały wyposażenie stroju podhalańskiego, podobnie jak ciupagi, które z biegiem lat przekształciły się z użytecznych w terenie górskim toporków w ozdobnie dekorowaną laskę, z mosiężną, zdobioną rytem siekierką.
Niektóre elementy stroju
jak klamry do pasów. Spinkarze wyrabiali także ozdobne fajki, okuwane blaszką, których kominek wieńczyli sylwetką koguta; bardziej służyły dekoracji niż swej funkcji. "Zbójnickie" fajki zwano "parsywkami". Mistrzostwo podhalańskich twórców widać również w męskich, szerokich, pasach skórzanych, a także wąskich kobiecych, nabijanych metalowymi ćwiekami. <br>Na Kaszubach popularne były tabakierki z kory brzozy bądź wiśni. Z rogu bydlęcego wyrabiano zdobione tabakierki i prochownice na proch strzelniczy. Noże, misternie zdobione inkrustacją na trzonkach, uzupełniały wyposażenie stroju podhalańskiego, podobnie jak ciupagi, które z biegiem lat przekształciły się z użytecznych w terenie górskim toporków w ozdobnie dekorowaną laskę, z mosiężną, zdobioną rytem siekierką. <br>Niektóre elementy stroju
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego