Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Almanach Humanistyczny "Bez wiedzy i zgody..."
Nr: 5
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1986
żadnego znaczenia, o ile nie odnosi się do wszechobejmującej prawdy, która jest równoważna absolutnemu umysłowi" . "...albo Bóg, albo nihilizm poznawczy; nie ma niczego pośredniego" .
Sprzeciw Romana Zimanda budził dramat etyczny gatunku ludzkiego: albo Bóg, albo nihilizm moralny. Mój sprzeciw budzi los epistemologiczny naszego gatunku: albo Bóg, albo nihilizm poznawczy.
Skoro budzi to mój sprzeciw, więc powiem: ani Bóg, ani nihilizm poznawczy.
Gdy mówię: "ani Bóg...", nie wygłaszam oczywiście twierdzenia, że nie istnieje Bóg. W tej sprawie się nie wypowiadam.
A w jakiej sprawie się wypowiadam? Odpowiedź na to pytanie zależy od ustalenia, co właściwie mówi Kołakowski, głosząc swój dramat.
Kołakowski mówi
żadnego znaczenia, o ile nie odnosi się do wszechobejmującej prawdy, która jest równoważna absolutnemu umysłowi" &lt;page nr=89&gt;. "...albo Bóg, albo nihilizm poznawczy; nie ma niczego pośredniego" &lt;page nr=90&gt;.<br> Sprzeciw Romana Zimanda budził dramat etyczny gatunku ludzkiego: albo Bóg, albo nihilizm moralny. Mój sprzeciw budzi los epistemologiczny naszego gatunku: albo Bóg, albo nihilizm poznawczy.<br> Skoro budzi to mój sprzeciw, więc powiem: ani Bóg, ani nihilizm poznawczy.<br> Gdy mówię: "ani Bóg...", nie wygłaszam oczywiście twierdzenia, że nie istnieje Bóg. W tej sprawie się nie wypowiadam.<br> A w jakiej sprawie się wypowiadam? Odpowiedź na to pytanie zależy od ustalenia, co właściwie mówi Kołakowski, głosząc swój dramat.<br> Kołakowski mówi
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego