Typ tekstu: Książka
Autor: Matejuk Piotr
Tytuł: Wojskowe przyrządy optyczne w II Rzeczypospolitej
Rok: 1997
lornetę nożycową i lornetę zwiadu artyleryjskiego.
Do grupy drugiej wchodziły różnego rodzaju celowniki, wśród których czołową pozycję zajmowała panorama Goertza (konstrukcja tego celownika stosowana jest w artylerii do dnia dzisiejszego).
Do grupy trzeciej zaliczano: kwadrant artyleryjski, kątomierz-busolę, celownicę z lunetką, krąg obserwacyjny, teodolit z lunetką topograficzną oraz różnego rodzaju busole.
Grupa czwarta obejmowała dalmierze, z tym że artyleria lądowa używała ich o wymiarach bazy w granicach 0,6-1,0 metra, a artyleria okrętowa i brzegowa w granicach 4,0-10,0 metrów.
Najmłodszy rodzaj wojsk lotnictwo używało również przyrządów optycznych. Były to aparaty fotograficzne, którymi posługiwano się przy dokonywaniu
lornetę nożycową i lornetę zwiadu artyleryjskiego.<br>Do grupy drugiej wchodziły różnego rodzaju celowniki, wśród których czołową pozycję zajmowała panorama Goertza (konstrukcja tego celownika stosowana jest w artylerii do dnia dzisiejszego).<br>Do grupy trzeciej zaliczano: kwadrant artyleryjski, kątomierz-busolę, celownicę z lunetką, krąg obserwacyjny, teodolit z lunetką topograficzną oraz różnego rodzaju busole.<br>Grupa czwarta obejmowała dalmierze, z tym że artyleria lądowa używała ich o wymiarach bazy w granicach 0,6-1,0 metra, a artyleria okrętowa i brzegowa w granicach 4,0-10,0 metrów.<br>Najmłodszy rodzaj wojsk lotnictwo używało również przyrządów optycznych. Były to aparaty fotograficzne, którymi posługiwano się przy dokonywaniu
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego