Typ tekstu: Prasa
Tytuł: Literatura Ludowa
Nr: 3
Miejsce wydania: Warszawa
Rok: 1957
nawet takiego, który kilka lat spędził w niewoli, dlatego też domysł, że za owym pseudonimem kryje się Dzierżek, znawca Wschodu, posiada dużą siłę atrakcyjną.
Ostateczne rozstrzygnięcie, czy autorstwo "Ligi z zawadą" można jemu przypisać, jest sprawą przyszłości i udowodnić należycie da się dopiero wtedy, gdy zostanie opracowana pełna monografia tej ciekawej postaci. Obszerna dygresja o Daminaesie stanowi jedynie próbę wyjaśnienia drogi, jaką opowieść z "Historii Czterdziestu Wezyrów" przedostała się do Polski, będąc obok bajek Adama Czahrowskiego (pośrednio zresztą zaczerpniętych z wschodniego folkloru) ciekawym przyczynkiem do naszych stosunków kulturalnych z Turcją w XVI wieku.
Helena Kapełusiówna
nawet takiego, który kilka lat spędził w niewoli, dlatego też domysł, że za owym pseudonimem kryje się Dzierżek, znawca Wschodu, posiada dużą siłę atrakcyjną.<br>Ostateczne rozstrzygnięcie, czy autorstwo "&lt;name type="tit"&gt;Ligi z zawadą&lt;/&gt;" można jemu przypisać, jest sprawą przyszłości i udowodnić należycie da się dopiero wtedy, gdy zostanie opracowana pełna monografia tej ciekawej postaci. Obszerna dygresja o Daminaesie stanowi jedynie próbę wyjaśnienia drogi, jaką opowieść z "&lt;name type="tit"&gt;Historii Czterdziestu Wezyrów&lt;/&gt;" przedostała się do Polski, będąc obok bajek Adama Czahrowskiego (pośrednio zresztą zaczerpniętych z wschodniego folkloru) ciekawym przyczynkiem do naszych stosunków kulturalnych z Turcją w XVI wieku.<br>&lt;au&gt;Helena Kapełusiówna
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego